Τοπικός Προκριματικός Διαγωνισμός EUSO 2011 και Εκδήλωση Βράβευσης των μαθητών

PDF
eusoΤο Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2010 πραγματοποιήθηκε σε πανελλαδικό επίπεδο η πρώτη φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή στην 9η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2011. Στη περιοχή ευθύνης του ΕΚΦΕ Πειραιά- Νίκαιας  έλαβαν μέρος 21 τριμελείς ομάδες μαθητών Α΄ και Β΄ Λυκείου από ισάριθμα Λύκεια. Οι μαθητές/τριες διαγωνίστηκαν με κεντρικό θέμα τη «Θάλασσα» και προσέγγισαν διαθεματικά το ζήτημα από την πλευρά της Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας, με αντίστοιχες εργαστηριακές δοκιμασίες.

Δείτε τα θέματα εδώ:
Για να δείτε ποια σχολεία και ποιοι μαθητές συμμετείχαν πατήστε ΕΔΩ.
Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και το ΕΚΦΕ Νίκαιας ? Πειραιά, επιθυμώντας να επαινέσουν και να επιβραβεύσουν όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος, οργάνωσαν εκδήλωση βράβευσης την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου ΓΕΛ Νίκαιας. Στην εκδήλωση ανακοινώθηκαν και βραβεύτηκαν τα τρία σχολεία που θα συμμετάσχουν στον τελικό Πανελλαδικό Διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στις 22 Ιανουαρίου στην Αθήνα και απονεμήθηκαν έπαινοι σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές.
Τα τρία σχολεία που θα συμμετάσχουν στον Πανελλαδικό διαγωνισμό EUSO 2011 είναι:
α. το 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού
β. το 4ο ΓΕΛ Νίκαιας