ΕΚΦΕ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΝΙΚΑΙΑΣ

ΔΝΣΗ ΔΘΜΙΑΣ ΕΚΠΣΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Τελικά αποτελέσματα Τοπικού Προκριματικού Διαγωνισμού EUSO 2015-2016

E-mail Εκτύπωση PDF

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Τοπικός Προκριματικός Διαγωνισμός για τη «14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - European Union Science Olympiad - EUSO2016», για την επιλογή των μαθητικών ομάδων, που θα συμμετέχουν  στη δεύτερη φάση.

Στον τοπικό διαγωνισμό συμμετείχαν 22 ομάδες από τα λύκεια της αρμοδιότητας του ΕΚΦΕ Πειραιά-Νίκαιας. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες των μαθητών και ιδιαίτερα στις ομάδες:

• του 4ου ΓΕΛΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
  • του 3ου ΓΕΛ ΝΙΚΑΙΑΣ
  • του 1ου ΓΕΛ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

που διακρίθηκαν και προκρίνονται στη δεύτερη φάση.

Η βράβευση των τριών μαθητικών ομάδων και η απονομή επαίνων σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου στην αίθουσα τελετών του Δημαρχιακού Μεγάρου του Δήμου Νίκαιας.

Στην εκδήλωση προσεκλήθη και μίλησε η επίτιμη Σχολική Σ ύμβουλος κ.Τρικαλίτη Αγγελική με θέμα" Αυτός ο κόσμος ο μικρός ο μέγας…."

Τελικά αποτελέσματα

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 21 Δεκέμβριος 2015 22:56

Τοπικός προκριματικός διαγωνισμός EUSO 2015-16

τοπικος EUSO 2015-16

Γη. Θα μπορούσε κι αλλού;

Μια από τις δραστηριότητες των επιστημόνων που ασχολούνται με το Διάστημα είναι και η μελέτη των συνθηκών που επικρατούν σε άλλα ουράνια σώματα. Ο κύριος στόχος είναι η πιθανότητα να βρεθούν συνθήκες παρόμοιες με αυτές της Γης, ώστε να είναι δυνατή η μελλοντική αποίκηση της γήινης ζωής. Ψάχνουν να βρουν βιώσιμα περιβάλλοντα με ευνοϊκές συνθήκες, δηλαδή ύπαρξη υγρού νερού, οργανικές ουσίες, πηγές ενέργειας.

Στην εργαστηριακή διαδικασία που ακολουθεί, θα θεωρήσετε ότι είστε μέλη μια τέτοιας ομάδας επιστημόνων και μελετάτε δείγματα από κάποιο ουράνιο σώμα ή προσπαθείτε να δημιουργήσετε συνθήκες κοντινές σ’ αυτές που επικρατούν εκεί. Στη Χημεία θα κάνετε ανάλυση "υγρού'' από άλλον πλανήτη,στη Βιολογία θα μελετήσετε τη δυνατότητα ζύμωσης με νερό που βρέθηκε σ’ αυτόν και στη Φυσική θα προσεγγίσετε την βαρύτητα που επικρατεί εκεί.

Θέματα

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 11 Δεκέμβριος 2015 07:11

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 05 Νοέμβριος 2015 15:39

Διεξαγωγή Σεμιναρίων για θέματα διδακτικής και αξιολόγησης στα μαθήματα φυσικών επιστημών - Γυμνάσιο

Κατεβάστε την πρόσκληση εδώ

Αποτελέσματα πειραματικού διαγωνισμού Γυμνασίων 2015

E-mail Εκτύπωση PDF

Το ΕΚΦΕ Νίκαιας διοργάνωσε για πέμπτη φορά φέτος τον Πειραματικό διαγωνισμό Γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες "Πειραματίζομαι & ανακαλύπτω 2015".

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες των μαθητών που συμμετείχαν στο διαγωνισμό.
Ο έλεγχος των γραπτών σε συνδυασμό με την εργαστηριακή διαδικασία, ανέδειξε τις ομάδες από τα παρακάτω σχολεία, και τους αξίζουν ιδιαίτερα συγχαρητήρια.
Αποτελέσματα:
  • 3ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας
  • 2ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας
  • 2ο Γυμνάσιο Κερατσινίου - 7ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού (ισοβαθμία)
  • 7ο Γυμνάσιο Κερατσινίου-1ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού (ισοβαθμία)
  • 2ο Γυμνάσιο Νίκαιας

Η οργανωτική επιτροπή
Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 15 Μάιος 2015 12:13

Πειραματικός διαγωνισμός Γυμνασίων 2015

E-mail Εκτύπωση PDF

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο πειραματικός διαγωνισμος των γυμνασίων "πειραματίζομαι και ανακαλύπτω 2015.Ο τίτλος του φετινού θέματος είναι: "Στην κουζίνα του ΕΚΦΕ"

diag gymn

ΘΕΜΑΤΑ:

Τριτη 5/5/2015

Τεταρτη 6/5/2015

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 10 Μάιος 2015 23:43

Σεμινάριο σε θέματα διδακτικής και αξιολόγησης στα μαθήματα ΦΕ

E-mail Εκτύπωση PDF

Στις 18 Μαρτίου 2015 πραγματοποίήθηκε στο ΕΚΦΕ Πειραιά-Νίκαιας σεμινάριο με θέμα "Δημιουργία σχεδίου μαθήματος για τα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών" με εισηγητή τον σχ.συμβ. κ. Μ. Μαυρόπουλο.

Σχέδια μαθήματος:

E-mail Εκτύπωση PDF

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι του Πειραιά κ.Δίτσιου Μ, κ. Στεφανίδης Κ., και το ΕΚΦΕ Πειραιά- Νίκαιας,πραγματοποίησαν σεμινάρια με θέμα "Διδακτική και αξιολόγηση των μαθητών στα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών" για τους καθηγητές Φυσικών Επιστημών των Γυμνασίων της ΔΔΕ Πειραιά.

Σχ.Συμβ. Κ. Σταφανίδης:

Προσομοίωση: Ηλεκτρικό Ρεύμα

Battery-Resistor Circuit

Click to Run

Προσομοίωση: Μπαταρία

Battery Voltage

Click to Run

Σχ. Συμβ. Μ. Δίτσιου:

Υπ. ΕΚΦΕ Πειραιά-Νίκαιας: Λ. Χαραλαμπάτου

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 05 Μάρτιος 2015 09:32

Σεμινάριο Φεβρουάριος 2015

E-mail Εκτύπωση PDF

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι του Πειραιά κ.Δίτσιου Μ, κ. Στεφανίδης Κ., και το ΕΚΦΕ Πειραιά- Νίκαιας,πραγματοποίησαν σεμινάρια με θέμα "Διδακτική και αξιολόγηση των μαθητών στα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών:Διδασκαλία ενέργειας και χημικών αντιδράσεων

Φυσική: Οργάνωση της γνώσης και νόμοι του Νεύτωνα

Χημεία: Εξουδετέρωση

Βιολογία: Σχέδιο μαθήματος Βιολογία Α ΓΕΛ

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 27 Φεβρουάριος 2015 09:16

Σενάριο καθοδηγούμενη διερεύνηση

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Greek Albanian Bulgarian English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ EMAIL ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΦΕ

Επιλέξτε τον τύπο ειδοποιήσεων που θέλετε να λαμβάνετε:

Science in School

science in school

ΠΑΝΕΚΦΕ

panekfe

CHEM VIEW

Master Classes

Η ΧΗΜΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ

Τι θα θέλατε περισσότερο από το ΕΚΦΕ;

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ