ΕΚΦΕ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΝΙΚΑΙΑΣ

ΔΝΣΗ ΔΘΜΙΑΣ ΕΚΠΣΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πειραματικός διαγωνισμός Γυμνασίων 2016

E-mail Εκτύπωση PDF

Η αναλυτική βαθμολογία των μαθητικών ομάδων των Γυμνασίων που συμμετείχαν στον Πειραματικό Διαγωνισμό  Γυμνασίων  στις Φυσικές Επιστήμες "Πειραματίζομαι και ανακαλύπτω 2016"

Αποτελέσματα Πειραματικού Διαγωνισμού Γυμνασίων 2016
2° Γυμνάσιο Κορυδαλλού 50

Αποτελέσματα πειραματικού διαγωνισμού Γυμνασίων 2016

E-mail Εκτύπωση PDF

Το ΕΚΦΕ Νίκαιας διοργάνωσε για έκτη φορά φέτος τον Πειραματικό διαγωνισμό Γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες "Πειραματίζομαι & ανακαλύπτω 2016".

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες των μαθητών που συμμετείχαν στο διαγωνισμό.
Ο έλεγχος των γραπτών σε συνδυασμό με την εργαστηριακή διαδικασία, ανέδειξε τις ομάδες από τα παρακάτω σχολεία, και τους αξίζουν ιδιαίτερα συγχαρητήρια.
Αποτελέσματα:
  • 3ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού
  • 2ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας
  • 4ο Γυμνάσιο Νίκαιας

Πειραματικός διαγωνισμὅς γυμνασίων 2016

E-mail Εκτύπωση PDF

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Πειραματικός Διαγωνισμός των Γυμνασίων "Πειραματίζομαι και ανακαλύπτω 2016" στο ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας.

Peiram Diag

Θέματα

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 20 Απρίλιος 2016 14:35

Διαχείριση θαλασσίων απορριμάτων

E-mail Εκτύπωση PDF

Παρουσίαση της Σχ. Συμβούλου κ. Μ. Δίτσιου στο σεμινάριο για την διαχείρηση των θαλασσίων απορριμμάτων που πραγματοποιήθηκε στις 13 Απριλίου 2016 στο ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας

Ο Sherlock στο Athens Science Festival

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 13 Απρίλιος 2016 20:58

Πολλαπλή νοημοσύνη

E-mail Εκτύπωση PDF

Η παρουσίαση του σχολ. συμβούλου κ. Μαυρόπουλου Μ.από το σεμινάριο που πραγματοποιήθηκε στο ΕΚΦΕ Νίκαιας στις 10-2 2016 για τους καθηγητές γυμνασίων Νίκαιας -Κορυδαλλού.

Σεμινάρια για πρωτοβάθμια

E-mail Εκτύπωση PDF

Το υλικό από την  εισήγηση του Σχ. Συμβούλου κ.Στεφανίδη Κ., στις επιμορφωτικές  ημερίδες που διοργανώθηκαν 23, 24 και 25 Φεβρουαρίου 2016 στο ΕΚΦΕ Πειραιά-Νίκαιας για τους εκπαιδευτικούς της Ε΄και ΣΤ΄τάξης της 67ης και 72ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Αττικής.

Οξέα Βάσεις

Διδασκαλία Φυσικών Επιστημών

Εισαγωγή εννοιών

Χημική Ισορροπία

E-mail Εκτύπωση PDF

Παρουσίαση του σχολ. συμβούλου κ.Μαυρόπουλου Μ., στο σεμινάριο που πραγματοποιήθηκε τη Τρίτη 24-11-2015 στο ΓΕΛ Αμπελακίων Σαλαμίνας

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 21 Φεβρουάριος 2016 21:53

Τελικά αποτελέσματα Τοπικού Προκριματικού Διαγωνισμού EUSO 2015-2016

E-mail Εκτύπωση PDF

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Τοπικός Προκριματικός Διαγωνισμός για τη «14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - European Union Science Olympiad - EUSO2016», για την επιλογή των μαθητικών ομάδων, που θα συμμετέχουν  στη δεύτερη φάση.

Στον τοπικό διαγωνισμό συμμετείχαν 22 ομάδες από τα λύκεια της αρμοδιότητας του ΕΚΦΕ Πειραιά-Νίκαιας. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες των μαθητών και ιδιαίτερα στις ομάδες:

• του 4ου ΓΕΛΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
  • του 3ου ΓΕΛ ΝΙΚΑΙΑΣ
  • του 1ου ΓΕΛ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

που διακρίθηκαν και προκρίνονται στη δεύτερη φάση.

Η βράβευση των τριών μαθητικών ομάδων και η απονομή επαίνων σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου στην αίθουσα τελετών του Δημαρχιακού Μεγάρου του Δήμου Νίκαιας.

Στην εκδήλωση προσεκλήθη και μίλησε η επίτιμη Σχολική Σ ύμβουλος κ.Τρικαλίτη Αγγελική με θέμα" Αυτός ο κόσμος ο μικρός ο μέγας…."

Τελικά αποτελέσματα

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 21 Δεκέμβριος 2015 22:56

Τοπικός προκριματικός διαγωνισμός EUSO 2015-16

τοπικος EUSO 2015-16

Γη. Θα μπορούσε κι αλλού;

Μια από τις δραστηριότητες των επιστημόνων που ασχολούνται με το Διάστημα είναι και η μελέτη των συνθηκών που επικρατούν σε άλλα ουράνια σώματα. Ο κύριος στόχος είναι η πιθανότητα να βρεθούν συνθήκες παρόμοιες με αυτές της Γης, ώστε να είναι δυνατή η μελλοντική αποίκηση της γήινης ζωής. Ψάχνουν να βρουν βιώσιμα περιβάλλοντα με ευνοϊκές συνθήκες, δηλαδή ύπαρξη υγρού νερού, οργανικές ουσίες, πηγές ενέργειας.

Στην εργαστηριακή διαδικασία που ακολουθεί, θα θεωρήσετε ότι είστε μέλη μια τέτοιας ομάδας επιστημόνων και μελετάτε δείγματα από κάποιο ουράνιο σώμα ή προσπαθείτε να δημιουργήσετε συνθήκες κοντινές σ’ αυτές που επικρατούν εκεί. Στη Χημεία θα κάνετε ανάλυση "υγρού'' από άλλον πλανήτη,στη Βιολογία θα μελετήσετε τη δυνατότητα ζύμωσης με νερό που βρέθηκε σ’ αυτόν και στη Φυσική θα προσεγγίσετε την βαρύτητα που επικρατεί εκεί.

Θέματα

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 11 Δεκέμβριος 2015 07:11

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Greek Albanian Bulgarian English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ EMAIL ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΦΕ

Επιλέξτε τον τύπο ειδοποιήσεων που θέλετε να λαμβάνετε:

Science in School

science in school

ΠΑΝΕΚΦΕ

panekfe

CHEM VIEW

Master Classes

Η ΧΗΜΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ

Τι θα θέλατε περισσότερο από το ΕΚΦΕ;

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ