Τι είναι τα ΕΚΦΕ

Τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) είναι κέντρα έρευνας, τεχνικής και παιδαγωγικής υποστήριξης της εργαστηριακής διδασκαλίας των μαθημάτων Φυσικών Επιστημών και σύμβουλοι για την οργάνωση των σχολικών εργαστηρίων σε επίπεδο Νομού.

Στην έδρα κάθε Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης έχει συγκροτηθεί Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών, που είναι χώρος:

• Μόνιμης έκθεσης εργαστηριακών οργάνων, πειραματικών διατάξεων και οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας

• Διαρκούς παρακαταθήκης και διανομής των εργαστηριακών οργάνων και των οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας για τα Γυμνάσια και τα Λύκεια του Νομού

• Συντήρησης και επισκευής των οργάνων και των οπτικοακουστικών συσκευών των Γυμνασίων και Λυκείων του Νομού

• Πειραματικής εξάσκησης και ελεύθερων πειραματικών δραστηριοτήτων των μαθητών

• Βελτίωσης, δοκιμής και εφαρμογής νέων πειραματικών διατάξεων και πειραμάτων από τους καθηγητές

• Διεξαγωγής επιμορφωτικών σεμιναρίων για τη διδασκαλία των Φυσικών μαθημάτων

•

Οι Υπεύθυνοι των ΕΚΦΕ έχουν την ευθύνη για την επίτευξη των ποιοτικών και ποσοτικών στόχων, που τίθενται αρμοδίως, στον τομέα της προαγωγής της εργαστηριακής διδασκαλίας και της αξιοποίησης των εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών της περιοχής ευθύνης τους και χρησιμοποιούν κάθε πρόσφορο μέσο για την εξυπηρέτηση αυτού του σκοπού.

Ειδικότερα:

• Επισκέπτονται τα σχολεία της περιοχής αρμοδιότητάς τους και συνεργάζονται με τους Διευθυντές, τους υπευθύνους των σχολικών εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών και τους εκπαιδευτικούς του κλ. ΠΕ 4 σε θέματα οργάνωσης, τεχνικής υποστήριξης, λειτουργίας και γενικότερης εκπαιδευτικής αξιοποίησης των εργαστηρίων αυτών.

• Συνεργάζονται με τους υπευθύνους των σχολικών εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών στον προγραμματισμό της λειτουργίας τους. Ο προγραμματισμός αυτός γίνεται τουλάχιστον μια φορά για κάθε διδακτικό τετράμηνο.

• Συντονίζουν επί τόπου, τη λειτουργία των Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών, που χρησιμοποιούνται από περισσότερα του ενός σχολεία συνεργαζόμενοι με τους διευθυντές και τους υπευθύνους των εργαστηρίων αυτών.

• Ενημερώνουν με προσωπικές επικοινωνίες στα σχολεία ή ομαδικά στο χώρο του ΕΚΦΕ, τους καθηγητές όλων των κλάδων, της περιοχής ευθύνης τους, πάνω στη χρήση και αξιοποίηση των διαθέσιμων οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας.

• Καθοδηγούν τους καθηγητές της περιοχής ευθύνης τους στην κατασκευή οργάνων με απλά μέσα καθημερινής χρήσεως.

• Ενθαρρύνουν και βοηθούν τους καθηγητές της περιοχής ευθύνης τους στην κατασκευή πρωτότυπων εργαστηριακών οργάνων και τη σύνθεση νέων πειραματικών διατάξεων.

• Συμμετέχουν στη διεξαγωγή των πανελλήνιων μαθητικών διαγωνισμών των επιστημονικών αντικειμένων του κλ. ΠΕ 4. (Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Αστρονομίας κλπ).

• Διοργανώνουν τοπικά επιμορφωτικά σεμινάρια εργαστηριακού περιεχομένου, σε συνεργασία με επιστημονικούς φορείς, αρμόδιες υπηρεσίες, επιστημονικά κέντρα και Πανεπιστήμια.

• Οργανώνουν στους χώρους του ΕΚΦΕ έκθεση εργαστηριακών οργάνων, πειραματικών διατάξεων και οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας και έχουν την ευθύνη της λειτουργίας της.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 08 Μάρτιος 2012 13:25

Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους