Διενέργεια Τοπικού Διαγωνισμού Εργαστηριακών Δραστηριοτήτων για επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2013

euso2013Το ΕΚΦΕ Πειραιά ? Νίκαιας στα πλαίσια του Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2013, διοργανώνει τοπικό προκριματικό διαγωνισμό εργαστηριακών δεξιοτήτων στα μαθήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας για μαθητές ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., που έχουν γεννηθεί μετά την 01-01-1996.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η προώθηση της ένταξης του πειράματος στη μελέτη των φυσικών επιστημών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και η ενασχόληση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή.

Ο τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός θα διεξαχθεί το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012 στα Εργαστήρια του ΕΚΦΕ και από τις 10.00 έως 13.00.

Κάθε σχολική μονάδα μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό με μία μόνο τριμελή ομάδα μαθητών. Κάθε ομάδα θα διαγωνισθεί σε τρία πειραματικά θέματα στη Φυσική, στη Χημεία και στη Βιολογία. Η διάρκεια που θα έχει η κάθε ομάδα για κάθε θεματική ενότητα θα είναι 50 λεπτά.

Από την τοπική επιστημονική επιτροπή που θα οριστεί από το ΕΚΦΕ για το σκοπό αυτό, θα προκριθούν τρεις τριμελείς ομάδες μαθητών (εφόσον ο αριθμός των συμμετασχόντων ομάδων είναι άνω των 19)οι οποίες κατόπιν θα συμμετάσχουν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στις 19 Ιανουαρίου 2012 στο ΕΚΦΕ Νέας Φιλαδέλφειας στην Αθήνα.

Όλες οι ομάδες μαθητών που θα συμμετάσχουν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό, θα βραβευθούν από την Πανελλήνια Ένωση ΕΚΦΕ, σε εκδήλωση, που θα γίνει στο Ίδρυμα Ευγενίδη, στην Αθήνα, στις 20 Ιανουαρίου 2013, σε συνεργασία με το Ίδρυμα.

Στην τελική φάση θα επιλεγούν δύο τριμελείς ομάδες μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2013, που θα πραγματοποιηθεί στο Λουξεμβούργο από 17 ? 23 Μαρτίου 2013 (http://www.euso2013.lu/).

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν Φ.Ε. να ενθαρρύνουν και να υποστηρίξουν τους μαθητές του σχολείου τους ώστε να επιτευχθεί ο μεγαλύτερος δυνατός αριθμός συμμετοχών.

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει την Παρασκευή 23-11-2012. H αίτηση συμμετοχής της ομάδας κάθε σχολείου (ακολουθεί φόρμα συμπλήρωσης) να αποσταλεί μέσω e-mail στο ΕΚΦΕ Νίκαιας

Προς λεπτομερέστερη ενημέρωσή σας, ακολουθεί σχετικό έγγραφο της ΠΑΝΕΚΦΕ καθώς και η σύνδεση όπου μπορείτε να αναζητήσετε τα θέματα των τοπικών Διαγωνισμών ΕΚΦΕ 2011-12.