21-6-12 Επιστημονική ημερίδα «Η πειραματική προσέγγιση των Φυσικών Επιστημών στην Ελλάδα: τα ΕΚΦΕ στο προσκήνιο»

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ
ΚΕΝΤΡΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ - «ΠΑΝΕΚΦE»

afisa hmerida2Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) διοργανώνει Εκπαιδευτική Ημερίδα σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου για τους/τις εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης -ειδικότητας ΠΕ04- των σχολικών μονάδων της Περιφέρειας Αττικής, με θέμα:

«Η πειραματική προσέγγιση των Φυσικών Επιστημών στην Ελλάδα: τα ΕΚΦΕ στο προσκήνιο».

Στόχοι της ημερίδας είναι (α) η περαιτέρω προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, (β) η ανάδειξη της αναγκαιότητας ουσιαστικής ενασχόλησης των μαθητών/τριών με την επιστημονική μεθοδολογία και (γ) η ανάδειξη του καινοτόμου ρόλου των ΕΚΦΕ στις σχετικές διαδικασίες.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012 στο Ίδρυμα Ευγενίδου, από 9:30 έως 15:30.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
9:30 ? 11:30 (Περιστύλιο Ιδρύματος Ευγενίδου).
1.Παρουσίαση Πειραματικών-διδακτικών προσεγγίσεων από τα ΕΚΦΕ Αττικής σε επιλεγμένες θεματικές ενότητες της Φυσικής, της Χημείας και της Βιολογίας.
2. Παρουσίαση της Διαθεματικής ερευνητικής εργασίας (project), Hytrobots που υποστηρίζει το Ίδρυμα Ευγενίδου από ομάδες μαθητών ΕΠΑΛ Αττικής που συμμετείχαν στο πρόγραμμα
12:00 ? 13:00 (Κεντρικό αμφιθέατρο)

Εισηγήσεις προσκεκλημένων ομιλητών.

• Ρόζα Βλαστού (Καθηγήτρια Ε.Μ.Π.): Εμπειρίες από την Εργαστηριακή Άσκηση στη Φυσική των νεοεισερχόμενων φοιτητών στο Ε.Μ. Πολυτεχνείο.
  • Ομάδα καθηγητών: Η ένταξη της πειραματικής πρακτικής στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών στη Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία, Αμερική και Φιλανδία. Παραδείγματα αξιολόγησης σε απολυτήριες ή εισαγωγικές εξετάσεις των δεξιοτήτων που απέκτησαν από την εργαστηριακή πρακτική.
  • Γιάννης Αλεξόπουλος Φυσικός, Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας , Ίδρυμα Ευγενίδου:

Ο ρόλος του πειράματος στο πλαίσιο της μη Τυπικής Εκπαίδευσης

13:00 ? 14:00 (Κεντρικό αμφιθέατρο).
Στρογγυλό τραπέζι: «Η εμπειρία από την ένταξη του πειράματος στη διδασκαλία στη Δ.Ε. και ο ρόλος των ΕΚΦΕ. Προτάσεις για αναβάθμιση της πειραματικής πρακτικής».
Συμμετοχές: Εκπρόσωποι

• Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
  • Επιστημονικών Ενώσεων:

-Ένωσης Ελλήνων Φυσικών.
-Ένωσης Ελλήνων Χημικών.
-Πανελλήνιας Ένωσης Βιοεπιστημόνων.
-Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.
-Πανελλήνιας Ένωσης Σχολικών Συμβούλων.

Συντονιστής: Καμπούρης Κων/νος, Πρόεδρος ΠΑΝΕΚΦΕ
14:00 ? 15:30 (Περιστύλιο Ιδρύματος Ευγενίδου).
Για το Δ.Σ. της ΠΑΝΕΚΦΕ

Ο Πρόεδρος