Πειραματικός διαγωνισμός Γυμνασίων 2012 - Αποτελέσματα

1 -10 Την Τετάρτη 9 Μαΐου πραγματοποιήθηκε (για δεύτερη χρονιά) με μεγάλη επιτυχία ο μαθητικός διαγωνισμός πειραμάτων «Πειραματίζομαι και ανακαλύπτω». Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου των Σχολείων της περιοχής ευθύνης του ΕΚΦΕ Πειραιά ?Νίκαιας. Έλαβαν μέρος 20 τριμελείς ομάδες - συνοδευόμενες από τους Υ. ΣΕΦΕ και καθηγητές που τις προετοίμασαν - των Γυμνασίων που αναφέρονται στον παρακάτω πίνακα:

1ο Νίκαιας

2ο Νίκαιας

Πειραματικό Νίκαιας

4ο Νίκαιας

5ο Νίκαιας

6ο Νίκαιας

7ο Νίκαιας

9ο Νίκαιας

10ο Νίκαιας

3ο Κορυδαλλού

4ο Κορυδαλλού

5ο Κορυδαλλού

7ο Κορυδαλλού

8ο Κορυδαλλού

1ο Κερατσινίου

2ο Κερατσινίου

4ο Κερατσινίου

7ο Κερατσινίου

1ο Σαλαμίνας

2ο Σαλαμίνας

Οι μαθητικές ομάδες εξετάστηκαν μέσα σε τρεις διδακτικές ώρες σε εργαστηριακές ασκήσεις Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας. Τα θέματα έχουν ήδη αναρτηθεί στην ιστοσελίδα.
Κατά γενική ομολογία, οι μαθητές/τριες ευχαριστήθηκαν την συμμετοχή τους και επέδειξαν υψηλό επίπεδο γνώσεων και δεξιοτήτων. Μετά την αξιολόγηση του πειραματικού και θεωρητικού μέρους την πρώτη θέση κατέλαβε το 10ο Γυμνάσιο Νίκαιας, την δεύτερη το 8ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού και την τρίτη το 4ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού. Ακoλουθούν με μικρή διαφορά το 7ο Γυμνάσιο Κερατσινίου, το 2ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας, το 5ο Γυμνάσιο Νίκαιας.
Τα τρία πρώτα βραβεία θα απονεμηθούν στις ομάδες κατά τις εκδηλώσεις λήξης του σχολικού έτους.