Δραστηριότητες 2004-05

11/10/2004 - 13/10/2004

Εκπαιδευτική συνάντηση για τους καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα της Φυσικής στο Λύκειο, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους Σ. Κουμπή (2ο Γραφείο) και Κ. Στεφανίδη (3ο, 4ο Γραφείο). Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, πραγματοποιήθηκε η εργαστηριακή άσκηση του Φασματοσκόπιου της Γ΄ Λυκείου.

8/10/2004 - 10/11/2004

Εκπαιδευτική συνάντηση των καθηγητών που διδάσκουν το μάθημα της Χημείας στο Λύκειο, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, πραγματοποιήθηκαν οι εργαστηριακές ασκήσεις «Εύρεση PH διαλύματος και καταβύθιση ιζήματος» στα πλαίσια της διδακτικής του μαθήματος της Χημείας.

6/10/2004 - 8/12/2004

Εκπαιδευτική συνάντηση των καθηγητών που διδάσκουν το μάθημα της Φυσικής, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους. Πραγματοποιήθηκε η εργαστηριακή άσκηση «Ηλεκτρικό κύκλωμα» για την Β΄ Λυκείου.

27/01/2005

Εκδήλωση για τα 50χρονα του CERN στο Δημαρχείο της Νίκαιας (27/01/2005) Ομιλητές οι Αν. Καθηγητές ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ Ν. Τράκας και Θ. Αλεξόπουλος

Φεβρουάριος 2005

Κατά τη διάρκεια του μηνός  έγινε επίδειξη χρήσης αισθητήρων στους καθηγητές Γυμνασίων και Λυκείων. Πραγματοποιήθηκαν 7 συναντήσεις κατά τις οποίες επιδείχτηκαν 7 διαφορετικά πειράματα με τη βοήθεια των αισθητήρων. Τα πειράματα παρακολούθησαν και εξασκήθηκαν σε αυτά 54 εκπαιδευτικοί.

09/03/2005

Οργάνωση συμμετοχής των Λυκείων του Πειραιά στο πρόγραμμα «Master classes» που πραγματοποιήθηκε στις 9/3/05 στους χώρους του Πολυτεχνείου, Πανεπιστημίου και ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος.

23/03/2005

Εκδήλωση με ομιλητή τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών του Ανοικτού Παν/νιου κ. Σ. Τζαμαρία για «την έννοια της αλληλεπίδρασης μέσα από τα Nobel Φυσικής» και «από τη Φυσική του μικρόκοσμου στον μεγάκοσμο». στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Κερατσινίου (23/03/2005)

4,5/4/2005

Εκπαιδευτική συνάντηση για τους καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα της Βιολογίας στο Γυμνάσιο, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους. Στη συνάντηση παρουσιάστηκαν εργαστηριακές δραστηριότητες αναφερόμενες στο κεφάλαιο της Οικολογίας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 21 Δεκέμβριος 2008 17:03