Δραστηριότητες 2005-06

06/10/2005

Πραγματοποιήθηκε εκδήλωση  στην Ιωνίδειο Σχολή με θέμα "Τέσσερις Φυσικοί για τον Αϊνστάιν : συζητούν, διαφωνούν, συνθέτουν και ακούν τη μουσική που άκουγε" με ομιλητές τους Αντρέα Βαλαδάκη της Βαρβακείου σχολής Αθηνών, Αντρέα Κασσέτα της Ιονίου Σχολής Αθηνών, Ναπολέοντα Παπαδόπουλο Δ.ντή της Ιωνιδείου σχολής Πειραιά και Παναγιώτη Σκούντζο καθηγητή των ΤΕΙ Πειραιά

26/10/05 - 30/10/05

Στις 26 ως 30/10/05 πραγματοποιήθηκε  η τρίτη εκπαιδευτική επίσκεψη 20 εκπαιδευτικών ΠΕ4 από τον Πειραιά, στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Μελετών (CERN) στην Γενεύη της Ελβετίας.

7, 8 και 16/11/05

Ενημερωτικές συναντήσεις με τους Υπευθύνους ΣΕΦΕ των Λυκείων. Στις συναντήσεις αυτές έγινε ενημέρωση για τις προτεινόμενες από το ΥΠΕΠΘ εργαστηριακές ασκήσεις και συζήτηση για την βελτίωση της λειτουργίας του θεσμού του ΣΕΦΕ, καθώς και επίδειξη χρήσης αισθητήρων

14/11/05 - 16/11/05

Αντίστοιχες ενημερωτικές συναντήσεις με τους Υπεύθυνους ΣΕΦΕ των Γυμνασίων.

5/12/05 - 7/12/05

Εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών Λυκείου για την Φυσική, όπου πραγματοποιήθηκαν όλες οι προτεινόμενες από το ΥΠΕΠΘ εργαστηριακές ασκήσεις με τις κλασικές μεθόδους.

12/12/05 - 14/12/05

Εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών Γυμνασίου για την Φυσική, όπου πραγματοποιήθηκαν εργαστηριακές ασκήσεις προτεινόμενες από το ΕΚΦΕ.

19/12/05 - 21/12/05

Εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών Λυκείου για την Φυσική, όπου πραγματοποιήθηκαν όλες οι προτεινόμενες από το ΥΠΕΠΘ εργαστηριακές ασκήσεις με τη χρήση αισθητήρων.

13/1/06 - 15/1/06

Εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών Λυκείου για την Βιολογία, όπου πραγματοποιήθηκαν όλες οι προτεινόμενες από το ΥΠΕΠΘ εργαστηριακές ασκήσεις

16/1/06 - 18/1/06

Εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών Λυκείου για την Χημεία, όπου πραγματοποιήθηκαν όλες οι προτεινόμενες από το ΥΠΕΠΘ εργαστηριακές ασκήσεις.

23/1/06 - 24/1/06 και 1/3/06

Εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών Γυμνασίου για την Χημεία, όπου πραγματοποιήθηκαν εργαστηριακές ασκήσεις προτεινόμενες από το ΕΚΦΕ.

27/2/06 - 28/2/06 και 1/3/06

Εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών Γυμνασίου για την Βιολογία, όπου πραγματοποιήθηκαν εργαστηριακές ασκήσεις προτεινόμενες από το ΕΚΦΕ.

22/2/06

Συμμετοχή στη Β΄ φάση εισαγωγικής επιμόρφωσης των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών στο ΠΕΚ Πειραιά, με τρεις δειγματικές  διδασκαλίες:

α) Στη Φυσική Β΄ Λυκείου Γεν. Παιδ.: Μετωπικό εργαστήριο «Νόμος του ΟΗΜ-μέτρηση αντίστασης αντιστάτη και λαμπτήρα. Σύνδεση αντιστάσεων σε σειρά και παράλληλα».

β) στη Χημεία Β΄ Λυκείου Γεν. Παιδ.: «Εισαγωγή στα καρβοξυλικά οξέα: φυσικές και χημικές ιδιότητες . Μετωπικό εργαστήριο».

γ) στη Βιολογία Γ΄ Γυμνασίου: « Γενετικό υλικό - Μίτωση - Μείωση »

18/3/06

Οργάνωση συμμετοχής για δεύτερη συνεχή χρονιά των Λυκείων του Πειραιά στο πρόγραμμα «Master classes» που πραγματοποιήθηκε στις 18/3/06 στους χώρους του Πολυτεχνείου, Πανεπιστημίου και ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος

29/3/06 ? 2/4/06

Πραγματοποιήθηκε το 11ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στην Λάρισα, όπου παρουσιάστηκε εργασία από τους Γ. Τουντουλίδη, Ν. Παπαδημητρόπουλο & Σ. Πλατανιστιώτη, με θέμα «Προτάσεις για τη χρήση του MultiLog στα εργαστήρια φυσικών επιστημών της Δ/θμιας εκπαίδευσης. Ενδεικτικά πειράματα Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας.». Αναλυτικότερα:

Για τη Φυσική: «Σύνθεση ταλαντώσεων ? Παραγωγή και μελέτη διακροτήματος».

Για τη Χημεία: «Μελέτη της καταλυτικής διάσπασης του Η2Ο2».

Για τη Βιολογία: «Παρατήρηση της φωτοσυνθετικής δραστηριότητας μέσω αισθητήρων».

10ος ? 12ος /2005

Ο υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Γ. Τουντουλίδης συμμετείχε στην ομάδα εργασίας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για τη συγγραφή νέων εργαστηριακών ασκήσεων Φυσικής με τη χρήση των αισθητήρων. Οι ασκήσεις αυτές στάλθηκαν από το ΥΠΕΠΘ στα Λύκεια της χώρας για να πραγματοποιηθούν στα επόμενα σχολικά έτη.