ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Αποτελέσματα EOES 2023

Αποτελέσματα Τοπικού Διαγωνισμού Πειραμάτων

Φυσικών Επιστημών - EOES 2023

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Προκριματικός Διαγωνισμός Πειραμάτων για την επιλογή των μαθητικών ομάδων που θα συμμετέχουν
στη δεύτερη φάση της «Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών – EOES 2023».

Στο τοπικό διαγωνισμό συμμετείχαν 9 ομάδες μαθητών από τα Λύκεια της αρμοδιότητας του ΕΚΦΕ- Πειραιά- Νίκαιας,.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες των μαθητών που συμμετείχαν στον Τοπικό Πειραματικό Διαγωνισμό.

Ο έλεγχος των γραπτών σε συνδυασμό με την εργαστηριακή διαδικασία ανέδειξε
την ομάδα των μαθητών του σχολείου 5ο ΓΕΛ ΝΙΚΑΙΑΣ
που διακρίθηκε και προκρίνεται στην δεύτερη φάση του διαγωνισμού
και τους αξίζουν ιδιαίτερα συγχαρητήρια.

Η εκδήλωση βράβευσης των μαθητριών και μαθητών που συμμετείχαν, εκπροσωπώντας τα σχολεία τους,
στην τοπική προκριματική φάση του Διαγωνισμού Πειραμάτων,
έγινε την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2023 στην αίθουσα τελετών της Ιωνιδείου σχολής Πειραιά.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε ο Δ/ντής της Δ.Ε. Πειραιά, κ. Αναστασόπουλος Διονύσιος.

Apotelesmata EOES 2023

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 01 Φεβρουάριος 2023 01:35

Αποτελέσματα τοπικού Προκριματικού Διαγωνισμού EUSO 2019-2020

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο τοπικός Προκριματικός Διαγωνισμός για την « 18η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών EUSO 2020», για την επιλογή των μαθητικών ομάδων που θα συμμετέχουν στην δεύτερη φάση.

Στο τοπικό προκριματικό διαγωνισμό συμμετείχαν 14 ομάδες μαθητών από τα Λύκεια της αρμοδιότητας του ΕΚΦΕ Πειραιά ? Νίκαιας.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες των μαθητών που έλαβαν μέρος και ιδιαίτερα στις ομάδες των μαθητών?

• του 2ου ΓΕΛ Σαλαμίνας
  • του 1ου ΓΕΛ Περάματος που διακρίθηκαν και προκρίνονται στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού.

Η βράβευση των μαθητικών ομάδων πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου στις 10.30 π.μ στην αίθουσα τελετών του δημαρχιακού μεγάρου Νίκαιας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 05 Φεβρουάριος 2020 13:28

Τοπικός προκριματικός διαγωνισμός EUSO 2019-2020

poster EUSO 2019

Βιολογία

Χημεία

Φυσική

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 19 Δεκέμβριος 2019 16:53

Αποτελέσματα τοπικού Προκριματικού Διαγωνισμού EUSO 2019

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο τοπικός Προκριματικός Διαγωνισμός για την « 17η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών EUSO 2019», για την επιλογή των μαθητικών ομάδων που θα συμμετέχουν στην δεύτερη φάση.

Στο τοπικό προκριματικό διαγωνισμό συμμετείχαν 17 ομάδες μαθητών από τα Λύκεια της αρμοδιότητας του   ΕΚΦΕ Πειραιά ? Νίκαιας.

• του 1ου ΓΕΛ Σαλαμίνας
  • του 1ου ΓΕΛ Νίκαιας που διακρίθηκαν και προκρίνονται στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού.

Η βράβευση των μαθητικών ομάδων πραγματοποιήθηκε τη Τετάρτη 19  Δεκεμβρίου στις 11.00 π.μ στο θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου «ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΚΗΣ» του δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας.

Στην εκδήλωση προσεκλήθη ο Δρ. Μαυρόπουλος Μάκης  που παρουσίασε την ομιλία του με τίτλο "Οι Φυσικές Επιστήμες δίνουν απαντήσεις - λύσεις σε θέματα της καθημερινής ζωής".

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 20 Δεκέμβριος 2018 15:46

Τοπικός προκριματικός διαγωνισμός EUSO 2018-2019

topikos diagonismos-9-12-18-α4-1

Βιολογία

Χημεία

Φυσική

Φύλλο Εργασίας Φυσικής

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 11 Δεκέμβριος 2018 16:12

Αποτελέσματα τοπικού Προκριματικού Διαγωνισμού EUSO 2018

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο τοπικός Προκριματικός Διαγωνισμός για την « 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών EUSO 2018», για την επιλογή των μαθητικών ομάδων που θα συμμετέχουν στην δεύτερη φάση.

Στο τοπικό προκριματικό διαγωνισμό συμμετείχαν 18 ομάδες μαθητών από τα Λύκεια της αρμοδιότητας του   ΕΚΦΕ Πειραιά ? Νίκαιας.

• του 2ου ΓΕΛ Σαλαμίνας
  • του 1ου ΓΕΛ Σαλαμίνας που διακρίθηκαν και προκρίνονται στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού.

Η βράβευση των μαθητικών ομάδων πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη  21  Δεκεμβρίου στις 11.00 π.μ στο θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου «ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΚΗΣ» του δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας.

Στην εκδήλωση προσεκλήθη ο κ. Γάτσιος Ιωάννης που παρουσίασε   μια σειρά πειραμάτων Φυσικής.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 25 Ιανουάριος 2018 14:01

Αποτελέσματα τοπικού Προκριματικού Διαγωνισμού

Oλοκληρώθηκε   με επιτυχία ο τοπικός Προκριματικός Διαγωνισμός για τη «15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2017» για την επιλογή των μαθητικών ομάδων που θα συμμετέχουν στη δεύτερη φάση.

Στο τοπικό Προκριματικό Διαγωνισμό  συμμετείχαν 17 ομάδες από τα Λύκεια της αρμοδιότητας του ΕΚΦΕ Πειραιά-Νίκαιας.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια,σ' όλες τις ομάδες των μαθητών, που έλαβαν μέρος και ιδιαίτερα στις  ομάδες:
του1ου ΓΕΛ Σαλαμίνας
του  2ου ΓΕΛ Κερατσινίου

που διακρίθηκαν και προκρίνονται στη δεύτερη  φάση του διαγωνισμού.

Η βράβευση των μαθητικών ομάδων και η απονομή επαίνων σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου στην αίθουσα τελετών του Δημαρχιακού Μεγάρου του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη.

Στην εκδήλωση προσεκλήθη και μίλησε ο Δρ. Μάνος Δανέζης,  αστροφυσικός  του τμήματος Φυσικής του  ΕΚΠΑ,  με θέμα:

«Ματιές σε μια Νέα Συμπαντική  Γνώση»

Η παρουσίαση του κ. Δανέζη

Αποτελέσματα του διαγωνισμού