Διεξαγωγή Σεμιναρίων με θέμα: Η διδακτική των φυσικών επιστημών και STEM. Η περίπτωση της Αστρονομίας.

Διοργάνωση σεμιναρίων σε συνεργασία με τα ΕΚΦΕ Νίκαιας και Καλλίπολης, με θέμα: Η διδακτική των φυσικών  επιστημών και STEM. Η περίπτωση της Αστρονομίας.

Τα σεμινάρια περιλαμβάνουν παρουσίαση μαθημάτων (Σενάρια, φύλλα εργασίας, PP, τεστ αξιολόγησης) για τα μαθήματα φυσικών επιστημών - στρονομίας - STEM.
Στο σεμινάριο θα παρουσιασθούν δέκα μαθήματα για τη διδασκαλία της Αστρονομίας και του επιστημονικού τρόπου σκέψης στις φυσικές επιστήμες.
Κάποια από τα θέματα είναι:

• Τι σημαίνει STEM
  • ΟΙ διαφορετικές απόψεις για το σύμπαν. Πως αλλάζουν οι επιστημονικές θεωρίες
  • Οι νόμοι του Κέπλερ. Οι επιστημονικές διαδικασίες
  • Βαρύτητα και επιστημονικές διαδικασίες
  • Διδασκαλία επιστημονικών διαδικασιών μέσα από βιωματική προσέγγιση και πραγματικά δεδομένα (drone-arduino- semsors)
  • Κινηματογραφικές ταινίες, διδασκαλία και επιστημονικές διαδικασίες (Edington -Einstein)
  • Διδασκαλία φυσικών επιστημών και Μηχανική (κατασκευές)

Το σεμινάριο απευθύνεται κυρίως σε καθηγητές που διδάσκουν τα μαθήματα φυσικών επιστημών, αλλά αφορά και άλλες ειδικότητες, όπως μαθηματικούς, μηχανικούς, πληροφορικούς.....

Ειδικότερα:
Στις 26/02/18, Δευτέρα στις 12.00 η ώρα, στο ΕΚΦΕ Νίκαιας, για όλους τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν τα μαθήματα των φυσικών επιστημών στα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της περιοχής ευθύνης του παραπάνω ΕΚΦΕ.
Στις 27/02/18, Τρίτη στις 12.00 η ώρα, στο ΕΚΦΕ Νίκαιας, για όλους τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν τα μαθήματα των φυσικών επιστημών στα Γυμνάσια της περιοχής ευθύνης του παραπάνω ΕΚΦΕ.
Στις 05/03/18, Δευτέρα στις 12.00 η ώρα, στο ΕΚΦΕ Καλλίπολης, για όλους τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν τα μαθήματα των φυσικών επιστημών στα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της περιοχής ευθύνης του παραπάνω ΕΚΦΕ.
Στις 06/03/18, Tρίτη στις 12.00 η ώρα, στο ΕΚΦΕ Καλλίπολης, για όλους τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν τα μαθήματα των φυσικών επιστημών στα Γυμνάσια της περιοχής ευθύνης του παραπάνω ΕΚΦΕ.

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να έλθουν σε όποια συνάντηση διευκολύνονται.

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι ΠΕ04 Πειραιά

Κων/νος Στεφανίδης