O Πανελλήνιος διαγωνισμός EUSO 2014 υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ

Το Υ.ΠΑΙ.Θ. θέτει υπό την αιγίδα του τον «Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό» για την επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στην «12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - European Union Science Olympiad - EUSO 2014», που θα πραγματοποιηθεί στην πόλη της Αθήνας, από 30 Μαρτίου έως 06 Απριλίου 2014. Ο Διαγωνισμός διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ), απευθύνεται σε μαθητές Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ που γεννήθηκαν μετά την 1-1-1997, και θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις: η πρώτη στις 07 Δεκεμβρίου 2013 (τοπικοί μαθητικοί διαγωνισμοί επιλογής τριμελούς/-ών ομάδας/-ων μαθητών περιοχής ευθύνης κάθε ΕΚΦΕ), η δεύτερη στις 18 και 25 Ιανουαρίου 2014, στο ΕΚΦΕ Νέας Φιλαδέλφειας, στην Αθήνα (τελικός διαγωνισμός επιλογής δύο τριμελών ομάδων μαθητών). Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ